Szakértő válaszol

 

Hasfájás, puffadás komoly problémára is utalhat!

A vastag-, és végbéldaganatos betegek száma az elmúlt években sajnos növekvő tendenciát mutatott. Hazánkban a második leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedés. Ez a fajta tumoros elváltozás könnyen megelőzhető lenne, ha társadalmunk nagyobb figyelmet fordítana az egészséges táplálkozásra, hiszen a rostszegény, zsírban és kalóriában gazdag ételek rendszeres fogyasztása esetén nagyobb az esély a daganat kialakulására 45 év felett.

Milyen panaszok esetén keressünk fel egy szakorvost?

Emésztőszervi panaszok esetén minél hamarabb célszerű orvoshoz fordulni, hiszen, ha a probléma még időben felismerésre kerül, megfelelő kezeléssel nagyon jó esély van a teljes gyógyulásra. A betegek sokszor későn keresik fel a szakorvost, amikor a kellemetlen tünetek már egy jó ideje fennállnak. Rendszeres haspuffadás, éjszakai izzadás, ismeretlen eredetű hasi fájdalom, étvágytalanság, megváltozott székelési habitus, véres széklet, vérszegénység és fogyás esetén, szükségszerű elvégezni a szűrő jellegű ultrahang, labor (székelt vérvizsgálat) és endoszkópos vizsgálatokat. A legveszélyeztetettebb korosztály az 50-70 év közöttiek, de a fiatalabbak körében is egyre gyakrabban jelentkezik ez a daganatos megbetegedés.

Fájó has

A megbetegedés először az úgynevezett polipokból alakul ki, ami még egy rákmegelőző állapot. Az elváltozások ebben a fázisban még gyógyíthatóak. Fontos, hogy örökletes tényezők is állhatnak a háttérben, így ha a családban is előfordult már korábban vastagbélrák, akkor hamarabb meg kell kezdeni a szőrűvizsgálatot.

Milyen vizsgálatokat alkalmaz egy gasztroenterológus?

A diagnózis pontos felállításában segítséget jelenthetnek még a különféle funkcionális vizsgálatok, ilyen lehet a helikobaktérium kimutatására szolgáló UBT teszt, a laktóz érzékenységet kimutató H2 teszt, és persze a gyomor- és a vastagbéltükrözés, ami történhet akár altatásban, sőt már lehetőség van kapszulás endoszkópos vizsgálatra is.

Mokeropt logó